Courses

SIB 552 - Siber Güvenlik İçin Veri Madenciliği

Gebze Teknik Üniversitesi Siber Güvenlik Yüksek Lisans Öğretim Görevlisi: Dr. Ferhat Özgür Çatak Dersin Amacı: Yeni siber saldırıların hızla artması, makine öğrenmesine dayalı teknikleri güvenlik tehditlerini tespit etmede kritik bir bileşen haline getirmiştir. Ders, makine öğrenmesi konusunun bilgisayar ve ağ güvenliği alanındaki çeşitli uygulamalarını kapsar. Ders içeriği: Bilgi güvenliğinin durumuna genel bakış; kötü amaçlı yazılım algılama; ağ ve bilgisayar saldırı tespiti; web, e-posta ve sosyal ağ güvenliği; kimlik doğrulama ve yetkilendirme anomali tespiti; uyarı korelasyonu; gizlilik sorunları gibi konular olacaktır.

BGM 531 - Sızma Testleri ve Güvenlik Denetlemeleri

İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgi Güvenliği Mühendisliği Yüksek Lisans Öğretim Görevlisi: Dr. Ferhat Özgür Çatak - ozgur.catak[at]tubitak.gov.tr Dersin Amacı: Sızma testleri kavramını tanıtılması ve sızma testi aşamalarının öğrenilmesidir. Sızma testinin uygulandığı alanlarda kullanılan araçlar hakkında bilgi sahibi olarak, özellikle Linux işletim sistemi üzerinde betik dillerini kullanarak güvenlik testi, zaafiyet taraması yapabilecektir. Duyurular 3. ödev yayınlanmıştır. Teslim tarihi 31.12.2018 23:59. 2. ödev yayınlanmıştır. Teslim tarihi 03.12.2018 23:59. !!! Vize 23 Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır.

BGM 565 - Siber Güvenlik için Makine Öğrenme Yöntemleri

İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgi Güvenliği Mühendisliği Yüksek Lisans Öğretim Görevlisi: Dr. Ferhat Özgür Çatak Dersin Amacı: Yeni siber saldırıların hızla artması, makine öğrenmesine dayalı teknikleri güvenlik tehditlerini tespit etmede kritik bir bileşen haline getirmiştir. Ders, makine öğrenmesi konusunun bilgisayar ve ağ güvenliği alanındaki çeşitli uygulamalarını kapsar. Ders içeriği: Bilgi güvenliğinin durumuna genel bakış; kötü amaçlı yazılım algılama; ağ ve bilgisayar saldırı tespiti; web, e-posta ve sosyal ağ güvenliği; kimlik doğrulama ve yetkilendirme anomali tespiti; uyarı korelasyonu; gizlilik sorunları gibi konular olacaktır.

BGM553 - Sızma Testleri ve Guvenlik Denetlemeleri

Malware Analysis